Sinüzit Tedavi Yöntemleri Nelerdir ?

Sinüzit Tedavi Yöntemleri Nelerdir ?

Sinüzit Tedavi Yöntemleri Nelerdir ?

Sinüzit yüz kemiklerinin içerisindeki boşlukların iltihaplan dolması sonucunda oluşan bir hastalıktır. Peki Sinüzit Tedavi Yöntemleri Nelerdir ? Genelde burundan yeşil bir akıntı gelir ve baş ağrısına neden olmaktadır. Genel bir tanım yapmak gerekirse eğer, burun çevresindeki kemiklerin içerisinde yer alan hava boşlukları olarak da tabir edilebilir.

Sinüzitin belirtileri kişiden kişiye göre değişiklik göstermektedir. Genel de yüzde oluşan ağrıyla meydana geldiği düşünülse de aslında öyle olmamaktadır. Çünkü sinüzitte genel de ağrı çok az yaşanmaktadır.

Sinüzüt Ağrısı

Sinüzitin En Belirgin Belirtileri

1.Çok uzun süre geçmeyen baş ağrıları

2.Geniz akıntısıyla beraber boğazda oluşan yanma hissi

3.Göz çevresinde oluşan basınç

4.Nefeste koku veya mide bulantısı

5.Horlama ve burunda oluşan tıkanıklık

6.Genellikle geceleri ortaya çıkan öksürük

7.Yeşil renkte burun akıntısı

8.Davranışlarda gözle görülen bozukluk

9.2 haftadan fazla süren nezle

Sinüzit Nedenleri Nelerdir ?

Sinüzite birçok şey neden olabilmektedir. Burun içinde olan eğrilikler ya da uçak yolculuğunda veya yüzme de oluşan basınç değişiklikleri yüzünden ostiumların kapanmasına neden olur ve sinüzit oluşur. Aynı zamanda da özellikle çocuklarda görülen geniz eti büyümesi de sinüzite neden olabilmektedir. Şöyle söyleyebilirim ki eğer burnunuzda alerjiye bağlı burun eti büyümesi varsa, maalesef ki ıslak saçla dışarı çıktığınızda sinüzit olma riskiniz artabilmektedir. Sinüzit önemli bir sağlık problemidir ve eğer tedavi edilmezse birçok hastalığa sebep olabilmektedir. Örneğin reflü, menenjit ve beyin apsesi gibi birçok hastalığa sebebiyet verebilmektedir. Endoskopik muayene sayesinde sinüzitini olup olmadığını kolayca öğrenebilirsiniz. Balon Sinüsoplasti tedavi yöntemi en çok tercih edilen yöntemlerden birisi olmaktadır. Burunda kanama oluşturmadan ve hiçbir şekilde burun içindeki dokulara zarar verilmeden sağlanan bir yöntemdir. Kapalı olan delik bulunduktan sonra, sönük olan balon oraya yerleştirilir ve dikkatli bir şekilde şişirilir. Daha sonrasında da ameliyat başarılı bir şekilde biter.

Sinüzit

Sinüzitten Korunma Yolları Nelerdir ?

Şöyle söylemeliyim ki sinüzit tedavi edilse bile tekrardan oluşabilir. Bu yüzden de dikkat etmeniz gereken noktalar vardır. Bu süreçten sonra ıslak saçla asla dışarıya çıkmamanız gerekmektedir. Eğer alerjiniz varsa mutlaka tedavi edilmeniz gerekmektedir. Dışarıda olduğunuz zaman da asla rüzgara maruz kalmamanız gerekir. Enfeksiyon sürecindeyseniz eğer mutlaka burnunuz açık olmalıdır. Burnunuzda eğer eğrilik varsa, şişlik ve burun etlerinin büyüklüğü tedavi edilmelidir.

Halk arasında zaman zaman bazı yapılan yöntemler olumsuz sonuçlar doğurabilmektedir. Sinüzite iyi geldiği düşünülen bitkiler asla burun içine sıkılmamalıdır. Çünkü sıkılan bitki alt solunum yollarından doğru gırtlağa gidebilir ve hasta hayatını kaybedebilmektedir. Burnunuzu asla hızlı bir şekilde sümkür memelisiniz çünkü burundaki enfeksiyon kulağa gidebilir ve maalesef kulak iltihabı olabilirsiniz.

 

YAZAR BİLGİSİ
Yönetici
Her şey sağlık için. Gündemde yer alan Türkiye ve Dünya üzerinde güncel, dinamik, doğru, özgün ve tarafsız olarak sağlık konusunda bilgilendirmek üzere bu yola çıktık. Umarım sizler için elimizden geldiğince yardımcı olur ve tüm sorularınızın cevaplarınızı makalelerimizden bulabilirsiniz.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.