Sağlıklı Kilo Vermenin Yolları

Sağlıklı Kilo Vermenin Yolları

Sağlıklı Kilo Vermenin Yolları

Sağlıklı kilo vermenin yolları, günümüzde bilgi kirliliğinde beraberinde getirmekle birlikte, yanlış anlaşılmaya da müsait bir konudur.

Sağlıklı Kilo Vermek Nedir ?

Sağlıklı kilo vermek, fizyolojik ve psikolojik sağlığı birlikte yürütmek ve buna dayanarak her bireyin fiziksel ve ruhsal durumuna göre beslenme şeklidir. Günümüzde kilo vermeyi ‘diyet’ adı altında yaptığımız davranışlar olarak tanımlıyoruz. Geçmişten günümüze kadar gelen diyet algısı da ‘az kalorili, sağlıklı besinler (yeşillik, sebze vs.), karbonhidrat kesimi veya azaltımı’ olarak bilinmekte. Bu diyet adı altında yapılan yanlış davranışlar, geçmişte de problem halinde olup günümüze kadar insanları birçok psikolojik rahatsızlıklara itmiştir.

Katı Diyetler Kilo Vermeye Yardımcı Olur mu?

İnsanlar zayıflamaya karar verdiklerinde kendi başlarına veya bir diyetisyen yardımı ile kilo vermeye çalışırlar. Kendi başlarına kilo vermekle çalışan insanlar genellikle İnternet’ten, diyetisyene başvurmuş olan arkadaşlarından veya başka platformdan diyet listesi aramakla meşgul olurlar. Herhangi bir diyet listesi ile zayıflamak istenir ancak bu durum sağlığa ciddi zararlar vermektedir. İnternet’te gezen başıboş diyet listeleri insanları cezp etmek ve onların bir süreliğine kilo verip tekrar fazlasını dahi almalarını tetikler. Bu durum diyetisyenlere danışan insanlarda da sık sık görülmektedir. Sadece kilo vermeye odaklı çalışan diyetisyenler, kendilerine danışan insanlara her ne kadar özel diyet listesi hazırlamaya çalışsalar da, danışanın psikolojik istek ve rahatlıklarını görmezden gelirler. Katı diyet listeleri ile danışanlara hedef koyup ilerletmek, onların ileri ki zamanda ‘yeme bozukluğu’ gibi rahatsızlıkları yaşamalarını tetiklerler.

Kilo Vermek

Kilo Nasıl Verilir?

Kilo vermek, yanlış bilinenler üzerine tartıda gördüğümüz rakam ile vücudumuzdaki yağ oranının tamamlanması anlamına gelmemektedir. Standart tartılar (ev tartıları), vücudumuzun yağ oranını göstermez. Standart tartıları her ne kadar ağırlığımızın göstergesi olarak görsek de gerçeği yansıtmaz. İnsan vücudunun %60’ı sudur. Buna bağlı olarak yediğimiz besinler günlük olarak vücudumuzun ağırlığını değiştirebilmektedir. Bundan dolayı sık sık tartıya çıkmak sizi yanıltır ve moralinizi bozar.

Bilimsel olarak, kalori açığı oluşturmak ile kilo vermemizi gerçekleştirebiliriz. Herkesin kendine göre günlük alması gereken bir kalori ihtiyacı vardır. Bu kalori ihtiyacından fazla enerji (kalori) alırsak kilo alırız, az alırsak kilo veririz ve eşit durumda kalırsak kilomuz koruyunuz. Daha açık olarak açıklamak gerekirse kilo verirken; günlük harcanan enerji (kalori), alınan enerji’ den (kaloriden) fazla ise kilo veririz. Bu yöntemi istediğimiz besinleri yiyerek de gerçekleştirebiliriz.

Günlük Enerji İhtiyacı Hesaplanırken;

Bazal metabolizma hızınız (hiçbir aktiflik  bulunmadan, hayatta kalınması için gereken enerji) ile

Günlük hayatında aktifliği az olan birey için;

Bazal Metabolizma x 1.4 (katsayısı)

Günlük hayatında aktif olan birey için;

Bazal Metabolizma x 2

Sporu alışkanlık haline getirmiş bir birey için;

Günlük enerji ihtiyacınız + harcanan kalori. Şeklinde olmalıdır.

Bazal metabolizma hızı hesaplanırken ise genel kabul gören sayı; kadınlarda 22, erkeklerde 24 olarak bu sayıyı kilonuz ile çarparak ulaşabilirsiniz.

Sağlıklı Kilo Vermek İçin Yöntemler;

Kilo vermenin en sağlıklı yöntemi, yukarıda açıklanan bilimsel yollar ile psikolojik ve fizyolojik sağlığınızı göz önünde bulundurarak hareket etmeniz. (Açlık tokluk sinyalleri, canınızın isteyip istememesi vb. durumlar). Diğer bir yöntem ise, psikolojik ve fizyolojik ihtiyaçları göz önünde bulunduran ve psikolojik alanda eğitim almış diyetisyenlere başvurmaktır.

YAZAR BİLGİSİ
Yönetici
Her şey sağlık için. Gündemde yer alan Türkiye ve Dünya üzerinde güncel, dinamik, doğru, özgün ve tarafsız olarak sağlık konusunda bilgilendirmek üzere bu yola çıktık. Umarım sizler için elimizden geldiğince yardımcı olur ve tüm sorularınızın cevaplarınızı makalelerimizden bulabilirsiniz.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.