Burun Tıkanıklığına Ne İyi Gelir ?

22.08.2020
34
Burun Tıkanıklığına Ne İyi Gelir ?

Burun Tıkanıklığına Ne İyi Gelir ?

Burun tıkanıklığına ne iyi gelir ? Özellikle kış aylarında kadın erkek çocuk ya da yetişkin her bireyin yaşadığı bir durumdur. Basit gibi görünse de doğru şekilde müdahale edilmez ise orta kulak iltihabı ve sunizit rahatsızlıklarına neden olabilir. Bu nedenle de burun tıkanıklıklarında ilk olarak burun spreyler kullanılır. Bu spreyler her eczanede reçeteli ya da reçetesiz olarak satılmaktadır.

Burun spreyleri satılırken ya da doktor tarafından yazıldığında en fazla 3 gün kullanın şekilde uyarı bulunur. 3 gün sonrasında ilgili tıkanıklık geçmez ise doktor kontrolünde başka tahlillerin yapılması gereklidir. Uzun süreli sprey kullanımı bağımlılığa neden olur. Aynı zamanda uzun süreli burun spreyi kullanımı kan değerlerini de etkiler.

Burun Tıkanıklığı

Burun Tıkanıklığının Nedenleri ?

Her mevsimde alerjik reaksiyon ya da soğuk algınlığı gibi nedenler ile burun tıkanıklığı söz konusu olabilir. Özellikle de kış aylarında yaşanan tıkanıklıklarda çevresel faktörlerde tıkanıklığı arttırabilir. Genel olarak burun tıkanıklığı nedenleri;

-Soğuk algınlığı, en yaygın nedenlerden biridir. Kişilerin bağışıklık sistemine göre meydana gelir. Öksürük ve burun tıkanıklığı hastalık başlangıcıdır.

-Churg Sendromu, ender görülen bir akciğer rahatsızlığıdır. Sinir sistemi ve birçok organı etkiler.

-Kirli hava, havaların soğuması, kirli ve kuru olması özellikle büyük şehirlerde yaşayanlar için burun tıkanıklığı nedenidir.

-Mesleki açıdan astım hastalığı,

-Sürekli kullanılan ilaçların yan etkisi,

-Aktif ya da pasif olarak sigara kullanımı boğaz yanması ve bademcik şişmesi durumlarında burun tıkanıklığını da beraberinde getirir.

Burun Akıntısı

Burun Akıntısı Etikleri ?

Burun akıntısı burun içerisinde yer alan solunan havanın nemlenmesi için üretilen mukus tan kaynaklanır. Çeşitli nedenler ile mukus bezlerinin çalışması zarar görür ise normalden fazla sıvı ortaya çıkar. Bu sıvı bir süre burun akıntısı daha sonra ise geniz akıntısına dönüşür. Kış aylarında yaşanan soğuk algınlıkları ise bunun en sık görülen nedenidir.

Mukus sıvı bezleri üst solunum yolları enfeksiyonları ile etkilenir. Kış ayları nezle grip gibi durumlarda söz konusu etkilenme meydana gelir. Birçok kişi özellikle soğuk havalarda salgın şeklinde bu rahatsızlığı yaşar. Aynı zamanda yaz aylarında da alerjik olarak burun akıntısı sorunu ortaya çıkmaktadır. Bu nedenle özellikle sık sık tekrarlanan burun akıntısı problemi söz konusu ise alerji testi yaptırmak gereklidir. Bu test sonucuna göre de ilgili ilaç kullanımı yapılmalıdır.

Burun tıkanıklığı genel anlamda bir üst solunum sistemi rahatsızlığıdır. Fakat halsizlik, yüksek ateş ve boğaz ağrısı her zaman soğuktan olmaz. Dönem dönem günlük yaşanılan stresin üst üste ve sürekli gerçekleşmesi burun tıkanıklığına neden olabilir. Tamamen psikolojik sorunlar nedeni ile burun tıkanıklığı yaşanabilir.

YAZAR BİLGİSİ
Yönetici
Her şey sağlık için. Gündemde yer alan Türkiye ve Dünya üzerinde güncel, dinamik, doğru, özgün ve tarafsız olarak sağlık konusunda bilgilendirmek üzere bu yola çıktık. Umarım sizler için elimizden geldiğince yardımcı olur ve tüm sorularınızın cevaplarınızı makalelerimizden bulabilirsiniz.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.