Korona Virüs Belirtileri Nelerdir ?

Korona Virüs Belirtileri Nelerdir ?

Korona Virüs Belirtileri Nelerdir ?

Korona virüs belirtileri nelerdir ?, adlı makale yazımızda virüs hakkında bilinmesi gereken tüm bilgileri detaylı bir şekilde açıklayacağız. Öncelikle kuru öksürük problemi direk olarak alt ve üst solunum yolunu etkilediğinden dolayı genelde ilk şikayetler bununla başlamaktadır. Kuru öksürük bu tarz durumlarda sıklıkla meydana gelmektedir. Sık sık ve bitmek bilmeyen öksürük, ilk belirtiler arasında yer almaktadır. Bunun akabinde bu şikayeti yüksek ateş takip etmektedir. Sürekli ateşiniz yüksek ise, gün boyu bu problemi yaşıyor iseniz mutlaka en yakın hastahaneden destek almak gerekmektedir. Korona virüs ateşle tahribat ve etki oluşturduğu için bu duruma tepkime olarak karşılık vermektedir. Buna benzer diğer makale yazılarımız hakkında bilgi sahibi olmak ister iseniz buradan ulaşabilirsiniz.

Nefes darlığı korona virüsün diğer tahribat ve etki ettiği hastalık tesirlerinden bir tanesidir. Nefes darlığı herkes de görülmeyebilir ve bu durum solunum sıkıntısı yaşatmaktadır. Bu durumda ilerleme göstermesi halinde tıbbı destek alınmalı ve o kişi uzmanların kararı ile gözlem altına alınması gerekmektedir. Solunum yolları problemi olan kişiler bu durumda daha fazla dikkatli olmaktadır, aksi halde geçireceği rahatsızlık daha etkili olabilir. Bunu takip eden durumlardan bir tanesi de boğaz ağrısı olarak bilinmektedir. Fakat bu durum yüksek ateş ve kuru öksürük belirtileri halinde daha az görülmektedir. Uzmanların yönlendirmesine ve tavsiyelerine mutlaka uyulmalıdır.

Halsizlik, yorgunluk ve baş ağrısı korona virüsün diğer belirti çeşitlerinden bir tanesi olup, eklem ağrıları meydana gelmektedir. Böyle bir durumda yine aynı şekilde hastahane ve uzmandan destek alınması gerekmektedir. İshal şikayeti olanlar virüse karşı uzmanların yorumu ile az bir etki de olsa görülme sağlanmaktadır. Her ihtimale karşı tedbiri elden bırakmamak adına bu durumlarda da destek almak gerekmektedir.

Korona Virüs Semptomları

Korona Virüs Enfeksiyonu Nasıl Anlaşılır

Korona virüs enfeksiyonu, burun akıntısının içinde boğazda  salgısının içinde tükürükte değil ama boğazımızda yani bademciklerim izin üzerindeki bölgede bademciklerim izle boğazımıza burnumuzu birleştiren nazofarenks dediğimiz bölgede tabi ki özel yöntemlerle bronşların yani hava kanalları içerisinde özel yöntemler ile alınıyorlar. O yüzden kandan virüs tahlili yapılmaz. Bu solunum sekresyonları içinde virüs bulunur. Bizde tanı koydurucu testleri işte bu burun sürüntüsünü, boğaz sürüntüsünü bademciklerin üzerindeki bölgeden aldığımız sürüntüyü hastanede yatan hastalarda özel yöntemler ile bronşların içindeki salgıyı alarak bu salgılarda gerekli antiaging testleri yaparak tanı koyuyoruz.

Bu semptomlar sizde meydana gelmekte ise karantina altına alınmanız uzmanlar tarafından sağlanmaktadır. Bu kişiler ile temas eden kişiler de aynı şekilde karantina altına alınarak tedavilerine devam edilmektedir. Karantina süresi hafife alınacak bir durum değildir ve genelde 14 günlük bir dönem uygulanmaktadır. Bu süreç içerisinde hiçbir şekilde kimse ile temas etmemeli ve bulunduğunuz ev, daire veya her nerede iseniz buradan ayrılmamanız gerekmektedir. Hastahanede karantina altında olan kişiler içinde, ziyaretçi alımı asla olmamaktadır. Sadece görevli kişiler tedavileri için hastaların yanına girmektedir. Hasta odasına girerken mutlaka steril eldiven giyilmektedir ve koruyucu elbiseler ile tamamen kişi kendini koruma altına almaktadır.

Korunmak İçin Gerekli Olan 14 Kural 

Korona virüse karşı korunma yöntemlerini maddeler halinde sizlere aktaracağız, yer verdiğimiz maddeler Bakanlığımız tarafından bizzat onaylanmış ve Bakanlığımız tarafından paylaşılmıştır. Bu şekilde yer almaktadır ;

 • Ellerimizi sık sık su ve sabun ile en az 20 saniye boyunca yıkamalıyız.
 • Soğuk algınlığı gösteren kişiler ile aramızda en az 3-4 metre mesafe koymalıyız.
 • Bulunduğumuz ortamı sık sık havalandırmalıyız.
 • Kıyafetlerimizi 80-90 derece deterjan ile yıkamalıyız.
 • Öksürme ve hapşırma sırasında ağzımı tek kullanımlık mendil ile kapatmalı, mendil yok ise dirseğim izin iç kısmını kullanarak kapatma işlemini sağlamalıyız.
 • Yurt dışına seyahatlerimiz iptal edilmeli veya erteleme işlemi yapılmalıdır. (Bakanlığımızın yayımladığı genelgede yer almaktadır bu madde)
 • Kapı kolları, armatürler, lavabolar gibi sık kullandığımız yüzeyleri su ve deterjan ile her gün temizlenmelidir.
 • Tokalaşma, selamlaşma gibi yakın temaslardan kaçınılmalıdır.
 • Ellerimiz ile gözlerimiz ve ağzımıza sürmemeli temas etmemeyi sağlamalıyız.
 • Yurt dışından gelindiğinde ilk 14 günün mutlaka evde geçirilmesi gerekmektedir.
 • Hiçbir kişisel eşyamız ortak bir şekilde kullanılmamalıdır.
 • Bol sıvı tüketilmeli, uyku düzenine dikkat edilmeli ve dengeli beslenilmelidir.
 • Ateş, öksürük, nefes darlığı gibi şikayetleriniz mevcut ise maske takarak sağlık kuruluşuna başvurulması gerekmektedir.
 • Soğuk algınlığı belirtileriniz mevcut ise yaşlılar ve kronik hastalar ile temas edilmemeli, maske takmadan dışarı çıkılmamalıdır.

 

YAZAR BİLGİSİ
Yönetici
Her şey sağlık için. Gündemde yer alan Türkiye ve Dünya üzerinde güncel, dinamik, doğru, özgün ve tarafsız olarak sağlık konusunda bilgilendirmek üzere bu yola çıktık. Umarım sizler için elimizden geldiğince yardımcı olur ve tüm sorularınızın cevaplarınızı makalelerimizden bulabilirsiniz.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.