Regl Ağrısına Ne İyi Gelir?

Regl Ağrısına Ne İyi Gelir?

Regl Ağrısına Ne İyi Gelir?

Kadınların belirli dönemlerde regl(adet) olması fizyolojik olarak normal bir durumdur ve sağlıklı her kadın düzenli olarak adet görür. Regl Ağrısına Ne İyi Gelir? Her kişi farklıdır ve regl görme düzeni de kişiye göre farklılık gösterir. Kimi kadınlar bu dönemi daha rahat ve ağrı olmadan geçirirken çoğu kadın için ağrılı ve sancılı bir dönemdir. Hormonların tavan yaptığı ve bazı fiziksel değişimlerin meydana geldiği bu özel dönemi ağrısız ve stressiz geçirmenin yolları nelerdir? Regl ağrısı için evde uygulanabilecek bitkisel ve doğal yöntemler nelerdir ?

Bölgesel Sıcak Uygulama

Regl ağrılarınız için en kolay ve en etkili yollardan birisi sıcak su. Karnınıza uygulayacağınız sıcak su torbası ya da sıcak havlu kompresi ile ağrıyı azaltabilirsiniz. Yine sıcak bir duş almak da damarları genişleterek kan akışını kolaylaştıracak, ağrıyı ve stresi azaltacaktır.

Düzenli egzersizler ve günlük yarım saatlik yapılan sporlar ile daha sağlıklı ve daha mutlu bir yaşam sürmek mümkün. Regl dönemlerinde yapacağınız küçük egzersizler sırasında salgılanan endorfin hormonu regl ağrılarınızı yok edecek ağrı kesici etkiye sahiptir.

Regl Ağrısı Sebepleri

Dengeli Beslenme

Sağlıklı beslenmenin hayatımızdaki yeri büyük. Ancak bu özel dönemde daha çok ihtiyacımız olan vitamin ve mineralleri vücudumuza alarak regl sancısı riskini ortadan kaldırabiliriz. Regl dönemlerinde Omega-3 ve magnezyum ağırlıklı beslenerek regl ağrılarını önleyebilirsiniz. Bazı bitkisel çayların, adet öncesi yaşanan yoğun stresi azalttığı ve regl ağrılarını yok ettiği bilinmektedir. Papatya, rezene, nane çayı ve adaçayı gibi bitkiler günde iki fincan tüketilirse regl ağrısını önleyici etki gösterir.

Adet döneminde tüm kadınlar tatlı tüketimine yoğunlaşır. Bu içgüdüsel olsa da bilimsel olarak da tatlı tüketmenin ve çikolatanın regl ağrılarına iyi geldiği bilinmektedir. Ayrıca, çikolatanın beyinde salgıladığı mutluluk hormonu da adet sancısının yarattığı yoğun stresle başa çıkmanın bir yoludur. Bilinen en doğal ve en etkili ağrı kesicilerden biri olan zencefil tüketimi regl döneminde önemlidir. Birçok ağrı kesici ilaç yapımında da kullanılan zencefil, çay olarak ya da gıdalara eklenerek tüketilebilir.

YAZAR BİLGİSİ
Yönetici
Her şey sağlık için. Gündemde yer alan Türkiye ve Dünya üzerinde güncel, dinamik, doğru, özgün ve tarafsız olarak sağlık konusunda bilgilendirmek üzere bu yola çıktık. Umarım sizler için elimizden geldiğince yardımcı olur ve tüm sorularınızın cevaplarınızı makalelerimizden bulabilirsiniz.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.