Bağışıklı Sistemindeki Yanlışlar

Bağışıklı Sistemindeki Yanlışlar

Bağışıklı Sistemindeki Yanlışlar

Bağışıklı sistemindeki yanlışlar, hastalıklardan ve enfeksiyonlardan uzak kalmamız için güçlü bir bağışıklık sistemi şarttır. Güçlü bir bağışıklık sisteminin oluşmasında ise beslenmenin büyük rolü vardır. Çoğumuz ya üşengeçlikten ya da bilgisizlikten bağışıklık sistemimize önem vermemektedir. Bu durumdan uzak kalmak ve yapılması gerekenleri gelin hep birlikte inceleyelim.

Kahvaltı yapmak dengeli beslenmek ve bağışıklı korumak için oldukça önem taşımaktadır. Kahvaltı öğününü atlamak diğer öğünlerde porsiyon miktarının artırılmasına ve bunun sonucu olarak kan şekerinde dengesizlikler olmasına yol açabilmektedir. Bu durumda ise vücut direncinin düşmesi şaşılacak durum değildir. Kahvaltılarda protein kaynağı olan yumurta tüketmek içeriğindeki A vitamini ve demir sayesinde bağışıklığınızı destekleyecektir. Bu ve buna benzer makale yazılarımız hakkında bilgi sahibi olmak ister iseniz buradan ulaşabilirsiniz. 

Bağışıklık Sistemi

Dengeli Beslenme Modülleri 

Ara öğünleri yapmak ana öğünlere dengeli beslenme desteği açısından büyük önem kazandırmaktadır. İştah kontrolünde, kan şekerini dengelemede ve günlük besin gereksinimlerini karşılamakta ara öğünler büyük destek vermektedir. Meyve-yoğurt, süt, kefir, madem, ceviz, fındık gibi gıdalar ile alınan protein, vitamin, mineral ve lif dengesi vücudun direncinin artmasına yardımcı olacaktır. Karbonhidrat, protein, yağ, vitamin ve minerallerin hepsi vücudun dengesi ve bağışıklık sistemi için önem taşımaktadır. Her besinde bu durumlar çeşitlilik arz etmektedir. Bundan dolayı uygun ve yeterli bir şekilde faydalandığımız zaman besinler bağışıklık sistemimize yardımcı olacaktır.

Su tüketimi besinlerin sindiriminde, emiliminde ve sonrasında oluşan zararlı atıkların vücuttan uzaklaştırılmasında önemli rol oynamaktadır. Günlük olarak vücudumuzun kilo başına 30 ml su ihtiyacı bulunmaktadır. Suyun az tüketiminde kabızlık veya bağışıklık sistemine direk olarak etki eden bağırsak sağlığını olumsuz etkilemektedir. Bundan dolayı suyu günlük olarak vücudumuzun ihtiyacı doğrultusunda tüketmemiz gereklidir. İdeal su sıcaklığı ılık olmalıdır. Hazır paketlerde bulunan şekerlemeler, kek, pasta veya hamur işi gibi gıdalar lif bulundurmayan basit karbonhidratlar içermektedirler. Bunun sonucu olarak kan şekeri dengesi bozmaktadır. Bu gıdaların tüketimleri sonrasında tokluk hissinin kısa olması nedeniyle tekrardan gıda alımı kilo almaya sebep olabilmektedir. Aynı zamanda günlük tüketilmesi gereken protein, vitamin ve mineraller gibi grupların alımı olmadığından bağışıklık sistemini kötü şekilde etkileyecektir. Bu nedenle B grubu vitaminleri ve liften zengin tam tahıllı ekmekleri, bulgur, çorba gibi sağlıklı ve esas karbonhidrat içerikli besinleri tüketmemiz gereklidir.

Protein Değerli Besinler Ve Açıklamaları 

Günümüzde sporcuların proteine yönelik olan aşırı kullanımlarını duymuşuzdur. Fakat bu durum vücuda ve bağışıklık sistemine yayarlı değildir. Proteinin az veya çok kullanımı da vücuda zarar vermektedir. Düşük protein bağışıklık sisteminin zayıflamasına neden olur. Tam aksi olarak yüksek protein ise böbreklerde taş oluşumuna zemin hazırlayarak vücuda zarar verebilmektedir. C vitaminini genellikle kış aylarında enfeksiyonlara karşı tüketmekteyiz. Fakat C vitamini vücutta depolanmadığı için düzenli olarak vücudumuza alımını sağlamalıyız. Ancak c vitamini takviyelerini düzensizce vücuda almak böbrek taşı oluşumuna sebebiyet vereceği için yeterince ve düzenli bir şekilde kullanımını gerçekleştirmeliyiz. Ek olarak besinlerin değer kaybına uğramaması için hazırlama şekillerine de dikkat etmeliyiz. Örneğin C vitamini deposu olan besinlerin hassas yapısı nedeni ile değerleri pişirme veya hazırlama sürecinde kayba uğrayabilmektedir. Bundan dolayı mümkün olduğunca kısa sürede ve metal bıçak darbelerini az şekilde kullanmamız gereklidir.

Protein Değerleri

Gıdaların pişirilmesi de vücudumuzun bağışıklığı için önem arz etmektedir. Az pişmiş ve çiğ besinlerden mümkün olduğunca uzak durmamız gereklidir. Özellikle et ürünlerinin pişirilmesi sırasında bakterilerin ölmesi için yetmiş derece ve üstünde olması gerekmektedir. Aynı zamanda tükettiğimiz yumurtanın da tam pişmiş olması içeriğindeki protein ve vitaminden daha fazla yararlanmamızı sağlayacaktır. Aynı zamanda bakteri oluşumunun da önüne geçecektir. Probiyotiklik açısından turşunun abartılması olayı virüsün yok edilme amacıyla ortaya çıkmaktadır. Bu kullanım doğru değildir. Bağırsak florası için yoğurt, kefir, ev yapımı turşu gibi gıdalar oldukça önem taşımaktadır. Ancak virüsleri yok etmek amacıyla aşırı bir şekilde turşu tüketimi içeriğindeki yoğun tuzdan dolayı mideye zarar verebilmektedir. Kronik hastalığı bulunan kişilerin (Kalp hastalığı ve hipertansiyon gibi) turşu tüketmesi sağlık sorunlarına yol açarak bağışıklık sistemlerine zarar vermektedir.

Bunun yanı sıra muz, elma, soğan, sarımsak, enginar, kereviz, pırasa, keten tohumu, kuru baklagiller gibi probiyotik besinlerin tüketilmesi de bağışıklık sisteminin güçlenmesine destek olacaktır.

YAZAR BİLGİSİ
Yönetici
Her şey sağlık için. Gündemde yer alan Türkiye ve Dünya üzerinde güncel, dinamik, doğru, özgün ve tarafsız olarak sağlık konusunda bilgilendirmek üzere bu yola çıktık. Umarım sizler için elimizden geldiğince yardımcı olur ve tüm sorularınızın cevaplarınızı makalelerimizden bulabilirsiniz.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.