Kıl Dönmesi Ameliyatı Nasıl Yapılır ?

Kıl Dönmesi Ameliyatı Nasıl Yapılır ?

Kıl Dönmesi Ameliyatı Nasıl Yapılır ?

Halk dilinde kıl dönmesi olarak bilinen ve tıp dilinde, pilonidal sinüs olan bu rahatsızlık, vücudumuzun belli kısmında meydana gelen bir durumdur. Kıl Dönmesi Ameliyatı Nasıl Yapılır ? Tedavisi yapılmadığı sürece, kişiye ızdırap vererek tedavi süresinin uzamasına neden olmaktadır. Çoğunlukla vücudun kuyruk sokumu bölümünde meydan gelen kıl dönmesi, bazı zamanlar kişide ağrıya neden olarak, kişinin hayatını zor duruma getirmektedir. Kıl dönmesi vak’alarının tamamı kuyruk sokumunda görülüp, ameliyatı ile bu durum tedavi edilmektedir. Kıl dönmesi ameliyatı steril bir ortamda yapılarak, hasta normal hayatına devam eder.

Kıl dönmesi rahatsızlığı ameliyat ile tedavi edilen bir hastalıktır. Bunun haricinde etkili bir çözüm almak mümkün değildir. Ancak ameliyat ile en etkili bir çözüm meydana gelmektedir. Eğer kıl dönmesi tedavisi ameliyatsız yapılmaya kalkınırsa, tekrarlama riski ameliyatlı yönteme göre daha fazla olmaktadır.

Bu yüzden cerrahi operasyon hem etkili, hemde tekrarlama riskinin az olmasından dolayıdır. Tedavi lokal anestezi ile yapılır ve yapılacak olan bölge sadece uyuşturulur. Ameliyat sonrası ise, operasyon yapılan bölgede az bir kesik meydana gelir. Ameliyat sonrasında operasyon yapılan bölge temizlendikten sonra dikiş atılır ve kişi hayatına bundan sonra iyileşme süresi ile devam eder.

Kıl Dönmesi

Kıl Dönmesinin Risk Faktörleri Nelerdir?

Kıl dönmesinin oluşması diğer hastalıklar gibi bazı faktörlere bağlı olmaktadır. Bu faktörlerin başında ise hareketsiz yaşam gelmektedir. Masa başı işleriyle uğraşan kişiler, hareketli işte çalışanlara göre kıl dönmesi şikayeti ile daha fazla karşılaşmaktadırlar.

Kıl dönmesinin risk faktörleri arasında ise şunlar yer almaktadır.

  • Aşırı kilolu olan kişilerin kıl dönmesine yakalanma riskleri daha fazladır.

  • Yeterli hijyen temizliği yapmayan kişiler risk altındadır.

  • Vücudun aşırı kıllı olması.

  • Jilet ile yapılan kıl temizliği, kıl dönmesine davetiye çıkarmaktadır.

Bunların dışında ise, aşırı terleme olan kişilerin kıl dönmesi risk faktörleri içerisinde olduğunu söyleyebiliriz. Ayriyeten vücuttaki çok fazla olan kılların, düzenli olarak temizlenmesi ve hareketli yaşam sürmek, bu riskleri ortadan kaldırmaktadır.

Kıl dönmesi tedavisi yapılması için, bazı şeylerin önceden uygulanması gerekiyor. Bu uygulamaların başında ise, bölgede oluşmuş olan iltihabın dışarıya atılmasıdır. Bu iltihap yapmış olan apsenin boşalmasından 1 ay sonra kıl dönmesi tedavisine başlanır.

Bu apsenin boşaltma işlemi modern klinik ortamlarında veya hastanelerde, 5 dakika gibi kısa süre içerisinde yapılmaktadır. Apse boşaltımı yapılırken, ufak bir kesik açılır ve temizlendikten sonra, içerisi özel bir sıvı ile temizlenerek kapatılma işlemi sağlanır. Burada en önemli husus ise, bu işlemin uzman doktorlar tarafından yapılıyor olmasıdır.

Kıl Dönmesinin Belirtileri Nelerdir?

Kıl dönmesi hastalığı, bazı hastalıklar gibi kişi tarafından tam olarak anlaşılmayan ve sinsi olarak ilerleme kaydeden bir hastalıktır. Fakat rahatsızlık ileri seviyeye ilerlediğinde ve deri altında kılların toplanıp birikmesi sonucunda, kişi rahatsızlık duymaya başlar ve hastalık sinyalleri ortaya çıkar. Kişinin kıl dönmesi olduğunun bazı belirtileri vardır. Bu belirtilerin bazıları kişilerin tamamında meydana gelirken, bazıları ise kişiden kişiye değişir.

Kıl dönmesinin ortaya çıkan belirtileri şunlardır.

  • Kanlı bir şekilde akıntının olması.

  • Kıl dönmesi olan kişinin akıntısının rengi yeşil renk alır ve bu durum iltihapla beraber ortaya bu renkte çıkar.

  • Makat bölgesinde kaşıntı meydana gelir.

  • Aynı şekilde makatta şişlik oluşur ve ağrılar başlar.

Eğer kişi kıl dönmesi olduğu ise ve kötü bir koku ortaya çıkıyorsa, kıl dönmesi olan bölgenin apse yapması bu kokunun meydana gelmesine neden olmaktadır.

YAZAR BİLGİSİ
Yönetici
Her şey sağlık için. Gündemde yer alan Türkiye ve Dünya üzerinde güncel, dinamik, doğru, özgün ve tarafsız olarak sağlık konusunda bilgilendirmek üzere bu yola çıktık. Umarım sizler için elimizden geldiğince yardımcı olur ve tüm sorularınızın cevaplarınızı makalelerimizden bulabilirsiniz.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.