Baş Ağrısına Ne İyi Gelir ?

Baş Ağrısına Ne İyi Gelir ?

Baş Ağrısına Ne İyi Gelir ?

Baş ağrısına ne iyi gelir ?, kendimizce veya toplum arasında birçok kere sorduğumuz sorular hakkında aradığımız cevaplar meydana gelmektedir. Baş ağrısının başlıca sebepleri gün içerisinde yoğun tempo içinde çalışarak yorgunluğa sebep olma, susuz kalma ve uzun süre su tüketmemek, bunların dışında günlük yaşantıda yaşanan sinir stres başlıca baş ağrısı sebepleri arasında gelmektedir. Bunların akabinde diğer yaşanan baş ağrı durumlarında profesyonel birisinden veyahut bir uzmandan destek alınmalıdır. Bu ve buna benzer diğer ağrılar hakkında veya diğer makale yazılarımız hakkında bilgi sahibi olmak ister iseniz buradan ulaşabilirsiniz. Şimdi bu kısımdan sonra baş ağrısı ile nasıl mücadele edebiliriz, bunlar hakkında biraz daha bilgi verelim.

Su tüketimi günlük yaşantımızda can damarı durumunda yer almaktadır. Uzun süre ve yoğun tempolu çalışmanın ardından, çok az miktarda su tüketti iseniz biraz fazla su içerek bunu dengeleyebilirsiniz. Ortalama su içmeyi tamamladıktan sonra başınızın ağrısı devam ediyor ise bunu başka sebeplerde aramanız gerekmektedir. Genelde hiç ağrı kesici kullanmayan kişilerin genel şikayetleri bunlar arasında yer almaktadır. Bunu yaptığınız halde ağrınız devam ediyor ise bir uzmandan destek almanız daha sağlıklı olacaktır. Her yaşanan baş ağrısı yorgunluktan veya susuz kalmaktan değildir. Yukarıda belirttiğimiz üzere geçmek bilmeyen baş ağrıları devam ediyor ise, mutlaka bir sağlık danışanına başvurmanız gerekmektedir.

Baş Ağrısı Nedenleri

Baş Ağrısını Geçirme Yöntemleri 

Uzun süreli yoğun ve tempolu çalışıyor kısa veya orta süreli baş ağrısı problemi yaşıyor iseniz, istirahat mutlaka şart olmaktadır. Çok fazla düşünmeyin ve stres altında kalmamaya dikkat edin, hafif soğuk bir duş sizlere iyi gelecektir ve iş temposunda bunları yaşıyor iseniz soğuk su ile elinizi yüzünü biraz sık yıkayınız, ense kısmını saçları nemlendiriniz. En yaygın görülen baş ağrısı başka bir hastalığa sebebiyet olmayabilir. Belirttiğimiz üzere stres, iş temposu bunları tetikleyerek ağrıya sebebiyet verebilir. Bulantı, ışığa karşı hassasiyet kusma durumunda baş ağrısı problemleriniz devam ediyor ise mutlaka bir uzmandan destek alınması gerekmektedir. Olası durumlar ve tedavi yöntemleri için nöroloji uzmanları sizlere bu konuda yardımcı olacaktır.

Migren tipi baş ağrıları da bunların başlarında gelmektedir. Nöbetler halinde meydana gelir ve öncü ağrılara sebebiyet sağlayabilir. Ağrıya bulantı ve kusmada eşlik eder. Başın yarısını veya tümünü kapsayabilir. Çok seyrek olabileceği gibi haftada 3-4 kezde bu problem ile karşı karşıya gelinebilir. Küme tipi baş ağrısı da ilkbahar ve sonbahar dönemlerinde meydana gelmektedir. Bunlar ortalama 30-45 gün süre ile devam eder ve çok şiddetli olup, tek taraflı ağrı olarak adlandırılmaktadır. Bu durumlarda göz yaşarması ve bulantı şikayetleriniz var ise mutlaka bir uzmandan destek alınması gerekmektedir. Bu tip şikayetler ihmal edilmemeli ve en kısa sürede müdahale edilmesi gerekmektedir.

Çocuklarda Baş Ağrısı

Çocukluk döneminde birçok baş ağrısı sebeplerinin tanısı konulamaz durumdadır. Çocuklar genelde ailelerinin verdiği ilaç ve ağrı kesiciler herhangi bir etki göstermeyince bir hekimden destek almaktadır. Çocuklarımıza bu tarz ilaçlar verirken mutlaka uzmandan destek alınması ve bilinçsiz bir şekilde ilaç verilmemelidir. Primer olarak adlandırılan baş ağrısı genelde çocukluk döneminde bile migren ağrısı olabilme ihtimalini güçlü tutmaktadır. Bu tür durumlarda nöroloji uzmanından destek ve bilgi alınması gerekmektedir. Bunların dışında yer alan ağrılar kısa süreli sürüyor ise başlangıç olarak çocuklara ılık bir duş aldırılabilir, temiz hava ve stressiz bir ortamda sakinleştirme yolunda ilerleme sağlanabilmektedir.

 

YAZAR BİLGİSİ
Yönetici
Her şey sağlık için. Gündemde yer alan Türkiye ve Dünya üzerinde güncel, dinamik, doğru, özgün ve tarafsız olarak sağlık konusunda bilgilendirmek üzere bu yola çıktık. Umarım sizler için elimizden geldiğince yardımcı olur ve tüm sorularınızın cevaplarınızı makalelerimizden bulabilirsiniz.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.