Çin’de Çıkan Yeni Virüs

27.08.2020
30
Çin’de Çıkan Yeni Virüs

Çin’de Çıkan Yeni Virüs

Korona virüsü ile Çin Ülkesinde büyük bir yankı oluşmuştu. Wuhan kentinde ortaya çıkan virüs tüm Dünyayı neredeyse etkisi altına aldı. Çin’de çıkan yeni virüs haberleri ise olaya bambaşka bir boyut katmaya başladı. Daha Korona virüse karşı birçok Ülkede mücadele devam eder iken, Çin Ülkesinden tekrar böyle bir haberin yapılması hem basında hemde sosyal medya üzerinde tekrar yeni bir paniğe neden oldu.

Bilimsel olarak G4 EA H1N1 adı verilen virüs çeşidi küresel salgın rolünde olarak Domuzlar’da görülse de, insana bulaşma durumu bir hayli yüksek durumdadır. Bununla beraber tekrar paniğe sebep olan virüs için bilim insanları bunun üzerinde tekrar yeni bir çalışma başlattı. En son 2009 senesinde Meksika Ülkesinde görüldüğü haberleri sosyal medya mecralarında yer almaktadır. Ama tabi son dönemde yaşanan bu kötü olaylar neticesinde biz Ülkemiz olarak Bakanlığımız ile büyük bir yol katettiğimizi düşünüyoruz. Birçok Ülkeye nazaran tedbir ve uyum konusunda çok iyi durumdayız diyebiliriz.

yeni virüs

DSÖ’den Virüsle İlgili Açıklama 

Dünya Sağlık Örgütü, durumdan haberdar olduklarını ve yakından takip ettiklerini belirtti. Bununla beraber ”gardınızı indirmeyiz” açıklaması yaparak bununla da başa çıkacaklarını belirtmiş oldu. Öte yandan tüm Dünyada etkisini gösteren Korona virüse karşıda her gün yeni açıklamalarda bulunan DSÖ ekibi bununda üstesinden gelineceği konusunda ümitli olduklarını dile getirdi. Aşı çalışmaları Ülkeler ve bilim İnsanları tarafından gün ve gün çaba gösterilerek çalışmalara devam edildiği dile getirildi.

Bu seferki G4 EA H1N1 virüsüne karşı yapılan açıklamada, öncekinden daha güçlü olduğu ve yayılma hızının da bir hayli yüksek olacağı dile getirildi. Çin Ülkesi basınınında yaptığı açıklamada sık sık dile getirilirken tüm Dünyanın dikkatli olması gerekti konusunda hususlar öngörülerek paylaşımlarda bulunuldu. Bizleri sosyal medya hesaplarımız üzerinden takip edebilir ve son dakika haberlerinden haberdar olmak isterseniz, bizleri sitemiz üzerinden takip edebilirsiniz. Kafanıza takılan diğer konular için sitemiz içerisinde ki makale yazılarımıza göz gezdirebilirsiniz.

Son olarak bu denli bir problem olur ise sosyal medya mecraları ve günümüz Bilim İnsanları tarafından yapılan açıklamalarda İspanyol Gribi kadar etkisi olabileceğini de dile getirdi.

YAZAR BİLGİSİ
Yönetici
Her şey sağlık için. Gündemde yer alan Türkiye ve Dünya üzerinde güncel, dinamik, doğru, özgün ve tarafsız olarak sağlık konusunda bilgilendirmek üzere bu yola çıktık. Umarım sizler için elimizden geldiğince yardımcı olur ve tüm sorularınızın cevaplarınızı makalelerimizden bulabilirsiniz.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.