Hamile İken Spor Yapmak

Hamile İken Spor Yapmak

Hamile İken Spor Yapmak

Hamile iken spor yapmak, günümüzde daha bilinçli olarak, hamilelik sürecini daha sağlıklı geçirebilmek için düzenli bir beslenme ve uyku düzenimizin olması gerektiğini biliyoruz.

Hamile kadınlara genellikle bu süreçte spor ve egzersiz yapmak bebeğe zarar verir algısı yaratıyor ancak bu da dengeli beslenmek ve düzenli uyku uyumak kadar önemli bir davranıştır. Hamilelik döneminde kilo almak doğaldır ancak fazla kilo alımı hem anneye hem de bebeye bazı problemler açısından zarar verebilmekte.Gerçekte, düzenli bir egzersiz ve spor rutini annenin fazla kilo almasını engelleyerek gebelik sürecini rahat ve sağlıklı şekilde atlatmasına yardımcı olur. Bu ve buna benzer daha fazla makale hakkında bilgi sahibi olmak isterseniz buradan ulaşabilirsiniz.

Hamilelik Döneminde Hangi Egzersiz Fayda Sağlar ?

Hamilelik dönemi ilerleyip bebeğin büyümesi ile annenin, ağırlık merkezinde değişiklik olur. Bu sebepten ötürü bel ve sırt egzersizleri hamile kadınlar için ön planda tavsiye edilen egzersizlerdir.

Uzun süreli ve yorucu egzersizlerden uzak durulmalıdır. Aynı zamanda susuz kalmamalı ve kendinizi zorlamamanız gerekmektedir. Egzersizler sırasında kısa vadelerde dinlenmek iyi olacaktır.

Egzersizleri haftanın 3-4 günü yapmak faydalı olacaktır. Bir zaman yapıp diğer zamanlar yapmamak veya sürekli düzensiz bir şekilde ilerletmek fayda sağlamaktan çok zarar getirebilir.

Hamile ve Egzersiz

  • Yürüyüş Yapmak

Gebelik sürecinde hem rahat hem sağlık açısından da yapılabilecek en uygun spor ve egzersiz olarak yürüyüş tavsiye edilir. Uzmanların açıklamalarına göre haftanın 3-4 günü düzenli olarak yapılan yürüyüşler fayda sağlamaktadır. Yavaş tempo ile başlayarak hafif olacak şekilde hız arttırılabilir.

  • Yoga Yapmak

Hamile kadınlar için ayrı olarak yoga dersleri verilmektedir. Vücuda esnekli kazandırmak ve hamilelik sürecinden geçen annelerin sıkı ve formda kalmaları için tavsiye edilmiş egzersizler arasındadır.

  • Yüzme

Yüzme dinginlik ve rahatlığı beraberinde de getirmesi açısından tavsiye edilen spordur. İmkanı olan anne adaylarına havuz yerine deniz önerilmektedir.

  • Kegel Egzersizleri

Diğer adı pelvis taban egzersizleri olarak bilinen bu egzersiz; pelvis tabanımızı oluşturan kasların kadın rahmi, vajinası gibi yerleri saran ve destekleyen kasların kuvvet artırımını amaçlayan egzersizlerdir. Asıl amaç, buradaki kasların belirli miktar ve sürede kasılıp gevşemesidir. Hamilelik döneminde anne adayının rahim bölgesi hassaslık duymasından dolayı, rahme darbe gelebilecek egzersiz türleri veya yaralanıp düşme riski fazla olan spor ve egzersiz türleri tavsiye edilmez.

  • Bungee jumping
  • Yamaç paraşütü
  • Voleybol
  • Dağ Tırmanışı
  • Jet ski

Bu tür hamilelikte desteklenmeyen egzersiz ve sporların yapılması taktirinde erken doğum gibi riskli durumlar gerçekleşebilir.

Egzersiz Yaparken Dikkat Edilmesi Gereken Durumlar 

Anne adaylarının hamilelik dönemlerinde egzersiz yaparken dikkat etmesi gereken bazı önemli hususlar vardır.

Gelişen bebek için egzersiz yapma durumlarında; vücut ısısının artması, rahim için giden kan akışının yavaşlamaya başlaması, anne adayının karın bölgesindeki hassasiyet sonucu zarar görebilme olasılığının artması gibi olumsuz durumlar ile karşılaşılabilir.

Bu yüzden, anne adayının vücut ısısının 39 derece üzerine çıkması durumu zarar vereceği için bu derecenin üzerinde olmamasına dikkat etmesi gerekir. Örnek olarak aerobik derslerinde dikkatli olunması gerekmektedir.

YAZAR BİLGİSİ
Yönetici
Her şey sağlık için. Gündemde yer alan Türkiye ve Dünya üzerinde güncel, dinamik, doğru, özgün ve tarafsız olarak sağlık konusunda bilgilendirmek üzere bu yola çıktık. Umarım sizler için elimizden geldiğince yardımcı olur ve tüm sorularınızın cevaplarınızı makalelerimizden bulabilirsiniz.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.