Gebelikte Korona Virüs

Gebelikte Korona Virüs

Gebelikte Korona Virüs

Gebelikte Korona Virüs, uzmanlara göre her yıl korona virüs ailesine ait birçok virüsü vücudumuzda karşılamaktayız. Genellikle virüsler vücudumuza olumsuz etki yapmadan atlatırız. Ancak bağışıklık sistemi düşük olan veya kronik hastalık gibi rahatsızlıklara sahip olan bireyler bu durumları daha ağır atlatabilmektedir.

Korona virüs den önce de en iyi bilinen virüs influenzadır. Bunun yanı sıra Sars ve Mers virüsleri korona virüse nazaran daha tehlikelidirler. Fakat korona virüs yayılma hızından dolayı daha fazla kişiyi enfekte ederek zararı artıracağı öngörülmektedir.

Korona virüsün yaş ortalaması yüksek olan gruplarda, bağışıklığı zayıf ve kronik hastalığı olan kişilerde daha fazla etki ettiğini biliyoruz. Peki hamilelerde bu durum nasıl ilerliyor? gelin hep birlikte bu konuyu inceleyelim.

Bu konu daha taze olduğundan dolayı hamilelik sürecinde enfekte olan vakalar daha çok görülmese de genel olarak gebeliğe etkileri bilinmektedir.

Gebelik sürecinde covid-19 ‘a yakalanma riski daha fazladır. Gebelikte yapısal ve immün sistem de meydana gelen değişimlerden dolayı bu tip virüslere yakalanma oranı daha fazladır.

Bilimsel olarak daha önceki vakalar incelendiğinde korona virüs ailesine mensup (Sars ve Mers) hem de influenza gibi solunum yoluna yerleşen virüslerin gebeliğe olan etkileri çok daha ağırdır.

Özellikle aşağıda özellikleri belirtilen anne adayları daha fazla risk durumundadırlar

1) Diyabet rahatsızlığı olan anne adayları

2) Akciğer hastalığı olan anne adayları

3) Kalp hastalığı olan anne adayları

4) HIV pozitif olan anne adayları

5) 35 yaş üstü olan anne adayları

6) Böbrek hastalığı bulunan anne adayları

Gebelik ve Virüs

Korona Virüs Bebeğe Etkisi

Annelerin veya anne adaylarının en sık sorduğu sorular arasında korona virüsün bebeğe etkisi konuşulmaktadır. Henüz bu konuda yeterli bilgiler bulunmamaktadır. Ancak bu aileye mensup diğer virüslerin daha önceki vakalarda düşük, bebek kaybı veya gebelik kaybı gibi durumlara yol açtığı bilinmektedir. Ayrıca gebelik döneminde anne de yüksek ateş olacağından bebeklerinin sırt kemiklerinde açıklık olma riski de artacaktır.

Araştırmalara göre korona virüsün anne sütüne geçtiği hakkında bir buluntu yoktur. Ek olarak korona virüs ailesine mensup diğer virüslerin de anne sütüne geçmediği bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Ancak enfekte olan bir annenin bebeğine sütünü sağarak enfekte olmayan bir kişi tarafından verilmesi önerilmektedir. Ayrıca annenin hijyen kurallarına da dikkat etmesi gereklidir.

Hamilelik Sırasında Bebeğe Geçme Riski Var mı ?

Covid-19 bildiğimiz gibi solunum yolundan bulaşan bir virüstür. Bundan dolayı hamilelik süresince bulaşıp bulaşmadığı hakkında kesin bir bilgi bulunmamaktadır. Çin’den gelen bazı bildirilere göre doğum yapan annelerin bebeklerinin hiçbirinde covid-19’a rastlanmamıştır. Vaka sayısı az olsa bile enfekte olan annelerin bebeklerine bulaştırma olasılığı oldukça düşüktür.

İlk olarak şunu belirtmeliyiz ki hijyen bu konuda başta gelmektedir. Enfekte olmuş bir annenin bu süreç içerisinde bebeğine sütünü verirken sağarak vermesi ve bunun da enfekte olmayan biri tarafından bebeğe verilmesi önerilmektedir. Anneler bu dönemde bebeklerine süt vermeyi aksatma malıdırlar. Gerekli koşullarda tedavi olmaları ve tedaviden sonra da hijyen kurallarına dikkat etmelidirler. Anneler özellikle bebeklerine karşı hijyene daha fazla dikkat etmelidirler.

YAZAR BİLGİSİ
Yönetici
Her şey sağlık için. Gündemde yer alan Türkiye ve Dünya üzerinde güncel, dinamik, doğru, özgün ve tarafsız olarak sağlık konusunda bilgilendirmek üzere bu yola çıktık. Umarım sizler için elimizden geldiğince yardımcı olur ve tüm sorularınızın cevaplarınızı makalelerimizden bulabilirsiniz.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.